Matura 2017 poziom podstawowy - zadanie 1

Matura 2017 poziom podstawowy - zadanie 1

Zadanie 1 (0-1)

Liczba 58·16-2 jest równa

A. B. C. D.

Pewnie zdziwiony/zdziwiona, że dopiero teraz analizuję maturę 2017. Każdy szanujący się matematyczny Youtuber, 'influencer' czy podobny bloger, videobloger czy inny -ger już 5 razy materiał na ten temat umieszczał :). Tak bywa. Mam nadzieję, że dostarczę Ci wyczerpujących wskazówek do analizy zagadnień maturalnych.

Równolegle z arkuszami maturalnymi będą pojawiać się zadania i arkusze do ćwiczeń,

kolejne kalkulatory (obecnie na finiszu jest opracowanie dotyczące stożka wraz z mechanizmem kontrolującym wyniki przy zbyt dużym zaokrągleniu przez użytkownika). Narzędzia te mają Tobie ułatwić przygotowanie do matury. Zachęcam do subskrybowania strony na FB, kanału na YT, czy Twiterze. Tam w ciągu najbliższych miesięcy będziesz informowany/informowana o nowych rozwiązaniach na portalu.






Analiza:

WTF!!! Powiedziało by wielu. Może i Ty się zmartwiłeś patrząc na to, ale to nie jest takie trudne, jak się wydaje. Jeśli zrozumiałeś skrót z początku tego paragrafu, to zakładam, że maturę z angielskiego masz zaliczoną przynajmniej na poziomie dwójki. Uff. Czas zająć się matematyką.

Tu sprawa jest prostsza niż myślisz. Chyba, że myślisz poprawnie, to wtedy jest ... jeszcze łatwiej :P.

Dobra to do rzeczy, bo mamy do rozwiązania CAŁĄ maturę.

Pamiętacie potęgowanie, a w szczególności właściwości potęgowania? Jeśli nie, to nie ma problemu. Tablice matematyczne tablice CKE dostępne FIZYCZNIE* na maturze Wam pomogą.

Załóżmy, że jeśli wiesz to omijasz kolejne 4 paragrafy. Jeśli nie wiesz, to już Ci wyjaśniam:

SĄ DWA PRAWA RZĄDZĄCE MATURĄ:

  • Wiedza,
  • Umiejętność korzystania z tablic.

Jeśli brakuje jednego, to korzystaj z drugiego.

Podpowiedziałem Ci, że jeśli nie wiesz to albo opuść zadanie i wróć do niego później, albo zerknij do tablic. Szukamy potęg, a w szczególności działań na potęgach.

I co nam tablice mówią? Daleko szukać nie musimy, bo już na stronie pierwszej (na samym dole) są zależności, które podpowiedzą nam, jak rozwiązać zadanie.

tablice matematyczne matura 2017 zadanie 1 poziom podstawowy
tablice matematyczne matura 2017 zadanie 1 poziom podstawowy

Kluczem są dwie zależności: w szczególności doprowadzenie do wspólnego wykładnika. Z wyrażeniem 58 nic nie możemy zrobić, ale z 16-2 już tak:

Powyżej wykorzystaliśmy drugą zależność - także dostępną w tablicach (str. 1.)

Ostatecznie za podstawimy otrzymujemy:

Znowu zaglądamy do tablic i tam widzimy: - właściwość mnożenia potęg o tym samym wykładniku (w naszym przypadku doprowadziliśmy wykładniki do tej samej wartości równej 8).

Odpowiedź:

A. B. C. D.





* nawet tu jakieś gwiazdki się pojawiły? Do astronomii jeszcze daleko!!! WAŻNE!!! Przed maturą upewnij się na stronach CKE (to ONI są odpowiedzialni za Wasze zadania na maturze, oraz w razie kwestii spornych za Wasze zdanie lub nie zdanie), jakie tablice będą aktualne!!! Może w związku z 50 reformą podstawy programowej po raz 238 zmienią WAM dostępne tablice. Wpis przygotowany pod kątem Tablic z 2015 roku. Ilość reform, oraz wersji Tablic wzięty został z kapelusza, który wisiał u mnie przez 3 lata w przedpokoju!!!!!

Matura - poziom podstawowy

Matura 2018 - poziom podstawowy

Egzaminy maturalne - archiwum

2017

Zadania z matury podstawowej z matematyki 2016 są obecnie wprowadzane na stronę. W niedługim czasie udostępnione zostaną odpowiedzi i analizy zadań.


Zadanie z odpowiedzią bez analizy


Zadanie z analizą i odpowiedzią

Matura 2019 - poziom podstawowy

Zadanie z odpowiedzią - bez analizy


Zadanie z analizą i odpowiedzią

Matura 2020 - poziom podstawowy

Zadanie z odpowiedzią - bez analizy

Zadanie z analizą i odpowiedzią

Matura 2021 - poziom podstawowy

Maj 2021

Zadanie z odpowiedzią - bez analizy

Zadanie z analizą i odpowiedzią

Matura 2022 - poziom podstawowy

2022

 

Zadanie z odpowiedzią bez analizy

Zadanie z analizą i odpowiedzią


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

68 ÷ 34 =