Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny sprawdzian wiedzy, który weryfikuje znajomość zagadnień z poprzednich lat nauki. Wiąże się on ze stresem, godzinami powtórzeń materiału, czasem z koniecznością pomocy korepetytorów i nauczycieli. Co powinieneś wiedzieć o egzaminie ósmoklasisty, by zdać go bez obaw? (artykuł sponsorowany)
Egzamin nie taki straszny, jak go malują
Pierwszą rzeczą, o której musisz pamiętać to fakt, że egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać! Nie ma określonej punktacji minimalnej, dlatego każdy, kto przystąpi do egzaminu, może pochwalić się już zdobyciem wykształcenia podstawowego. Równocześnie jest do obowiązkowa forma zaliczenia, od której zależy nasza przyszła nauka. W praktyce oznacza to tyle, że szkoły średnie mogą ustanawiać wymagania punktowe dla kandydatów na uczniów – nie jest to jednak nic nowego, poprzednie aplikacje do liceów opierały się na podobnych zasadach, a od punktacji, którą uzyskał uczeń na wcześniejszych egzaminach gimnazjalnych zależało przyjęcie (bądź odrzucenie) jego kandydatury.
Jak, gdzie i kiedy? Podstawowe zasady egzaminowania
Nowy egzamin ósmoklasisty odbywa się w kwietniu, jeśli jednak uczeń z różnych przyczyn nie może do niego przystąpić, wyznacza się dodatkowy termin w czerwcu. Absencja powinna być jednak uzasadniona – wymaga się potwierdzenia lekarskiego lub oświadczenia o ważnym powodzie nieobecności. Egzamin ósmoklasisty odbywa się na terenie szkoły, do której uczęszczają uczniowie oraz podzielony jest na trzy części:
1. Egzamin z języka polskiego, trwający 120 minut.
2. Egzamin z matematyki, trwający 100 minut.
3. Egzamin z języka nowożytnego, trwający 90 minut (dotyczy języka, którego uczeń uczył się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego).
Nieco trudniej będą mieć osoby, które do egzaminu będą przystępować od roku 2022 – wejdzie wówczas obowiązkowy wybór dodatkowego przedmiotu: biologii, geografii, fizyki, chemii lub historii.
Teoria kontra praktyka: o egzaminie ósmoklasisty słów kilka
Co należy przygotować na egzamin ósmoklasisty (m.in. dużo informacji znajduje się na tej stronie https://www.nowaera.pl/egzaminosmoklasisty)? Obowiązkowo jest to pióro lub długopis z czarnym tuszem, w przypadku egzaminu z matematyki konieczne jest również zabranie linijki. Wyklucza się jednak korzystanie z kalkulatorów, słowników polskich i obcojęzycznych oraz innych pomocy naukowych i sprzętów elektronicznych. Na każdym ze sprawdzianów znajdują się zarówno zadania otwarte, jak i zamknięcie – przy czym te drugie występują jedynie w formie jednokrotnego wyboru. Oznacza to, że jeśli nawet nie jesteśmy pewni odpowiedzi, warto zaryzykować i zaznaczyć tą, która wydaje się nam najbardziej prawdopodobna. Na egzaminie obowiązuje również elegancki i schludny strój galowy.
Jak się przygotować do egzaminu ósmoklasisty?
Z pewnością pierwszy poważny egzamin w życiu może być bardzo stresujący. Istnieje jednak kilka tricków, które możemy wykorzystać zarówno w trakcie nauki, jak i bezpośrednio przed egzaminem.
1. Uporządkuj materiały do nauki. Każdy z nas uczy się inaczej – jedni wolą obszerne opracowania, inni skuteczniej zapamiętują podkreślone, maksymalnie skrócone zagadnienia. Pierwszym krokiem jest wybranie optymalnego sposobu stworzenia dobrych do nauki notatek.
2. Zacznij wcześniej. Nowy egzamin ósmoklasisty ma za zadanie sprawdzić wiedzę i umiejętności zdobywane przez całą edukację w szkole podstawowej. Nie warto zostawiać powtórek na sam koniec: to z pewnością przyniesie znacznie więcej stresu i obaw.
3. Nastaw się na zwycięstwo. Nie od dziś wiadomo, że osoby, które są pewne siebie, osiągają więcej. Odpowiednie podejście do samego egzaminu pozwoli na zredukowanie stresu. I pamiętaj – niejednokrotnie jeszcze będziesz podchodził do podobnych sprawdzianów, to tylko początek: a z czasem będzie prościej.
4. Oszczędź sobie stresu. Przygotuj ubranie i potrzebne artykuły piśmiennicze już dzień wcześniej, by rano móc spokojnie zjeść śniadanie i zdążyć na egzamin. Punktualność jest najważniejsza: w innym przypadku egzamin zacznie się bez Ciebie!
Egzamin ósmoklasisty to ważne wydarzenie, które jest zwieńczeniem całej nauki w szkole podstawowej. Od niego zależy bardzo wiele: dostanie się do wymarzonej szkoły średniej, która umożliwi dalszą edukację. To zamknięcie pewnego etapu oraz wejście w kolejny, bardziej dorosły i wymagający odpowiedzialności. Jednak stres i nieustanne myślenie o egzaminie na pewno nie będzie twoim sprzymierzeńcem – warto zdawać sobie z tego sprawę już w momencie przygotowania się do zaliczenia sprawdzianu wiedzy.