Jak wspierać w dziecku kreatywne myślenie?

Jak wspierać w dziecku kreatywne myślenie?

(artykuł partnera)

W świecie pełnym schematów i surowych zasad często zabijana jest kreatywność, dlatego warto wspierać jej rozwój w dzieciach już od najmłodszych lat. Istnieje na to wiele sposobów, niejednokrotnie uzależnionych od wieku i możliwości oraz upodobań dziecka. Jakie działania warto podejmować, aby kreatywne myślenie mogło swobodnie się rozwijać, aby dziecko nie zawsze działało według schematu? Na co zwrócić uwagę, jakie produkty wybierać? Sprawdź nasze podpowiedzi.

Kreatywne zabawki od najmłodszych lat

Już dla najmłodszych można dostać zabawki wspierające kreatywność. Przybierają one wiele różnorodnych form, kształtując przy okazji myślenie logiczne, wyobraźnię przestrzenną czy zdolności manualne. Warto postawić na zabawki dobre jakościowo, które będą "rosły" razem z dzieckiem. Oznacza to, że świetnie sprawdzają się w zabawie z dwu-, trzylatkiem, jak i ze starszym przedszkolakiem czy nawet uczniem. Samodzielnie z nieco starszym dzieckiem można również stworzyć zabawki, co jest sposobem na zmobilizowanie go do kreatywnego myślenia i działania. Oczywiście przydatne mogą być w tych działaniach nie tylko odpowiednie materiały, ale także poradniki i inspirujące książki.

Wszechstronny rozwój zdolności artystycznych

Na kreatywność w dużej mierze wpływa twórczość artystyczna. Rysowanie, malowanie, rzeźbienie, taniec, granie czy śpiew - nawet jeżeli dziecko nie wykazuje niebywałego talentu, warto zadbać, aby miało kontakt ze sztuką i samo ją tworzyło. Od najmłodszych lat warto podsuwać dziecku rozmaite kolorowanki, które wbrew pozorom także świetnie wpływają na kreatywność. Mogą one być nawet bardzo proste, albo też związane z ulubioną tematyką dziecka. Wspólne muzykowanie, zabawy połączone z ruchem i tańcem, śpiewanie - to wszystko w sposób wszechstronny wpływa na rozwój dziecka, w tym także jego kreatywności.

Wspólne rozmowy i "bujanie w obłokach"

Bardzo istotny w rozwoju dziecka jest codzienny pełen zainteresowania kontakt, rozmowy czy opowiadanie o celach i marzeniach. Pomaga to w znajdowaniu nieszablonowych rozwiązań, puszczeniu wodzy wyobraźni. Wbrew pozorom dotyczy to nie tylko starszych dzieci, także te najmniejsze lubią rozmowy i opowiadania, nawet jeżeli jeszcze niewiele z tego rozumieją. Podobnie działa na wyobraźnię dzieci czytanie książek, bajek i wierszyków - tak, aby to one musiały sobie wizualizować to, co się w nich dzieje. Dzięki temu już za kilka chwil maluch będzie sam opowiadał, zwiększy swój zasób słów, łatwiej znajdzie rozwiązania bieżących spraw czy drobnych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 67 = 74