Dźwięk jest falą ...

Dźwięk jest falą ...

CYMATICS Science vs. Music

... a jeśli nie wierzysz, to sprawdź. Poniżej kilkuletni już klip (720p jest 🙂 ), gdzie zobaczysz, jak się zachowuje materia w zetknięciu z falą dźwiękową.

Pomysłowy twórca Nigel John Stanford w niektórych produkcjach łączy naukę (fizykę) z muzyką, która także może być nauką ścisłą. Zwłaszcza, gdy podchodzimy do tej dziedziny rozrywki w sposób analityczny. Nuty, tony, etc. 

CYMATICS: Science Vs. Music - Nigel Stanford

Szczegóły produkcji przedstawiają materiały:

Jednym z elementów tego muzycznego eksperymentu jest tzw. rura Rubensa. W skrócie: metalowa rura z nawierconymi otworami na całej swojej długości w swej górnej części. Wypełniana jest palnym gazem. Jeden otwór jest zasklepiony. Na drugim końcu znajduje się głośnik. Fale akustyczne generowane przez głośnik przy określonych długościach mogą wywołać tzw. falę stojącą. Gdy w układzie pojawi się ten efekt to gaz ulatniający się z rury przez otwory układa się w fale, znane nam z graficznej prezentacji muzyki w amplitunerach. 

Przeanalizujmy, jak ona działa na "żywym przykładzie". W ramach apletu możesz zwiększyć ilość węzłów fali stojącej oraz zobaczyć jak głośność źródła wpływa na kształt obwiedni płomieni. Natężenie dźwięku jest tu umowne. Ustalenie rzeczywistych wysokości płomieni to temat z pogranicza akademickiego zagadnienia (źródło: The Univesity of Utah https://www.che.utah.edu/outreach/module). Dlatego, by nie utrudniać obserwacji (i nie dodawać pracy sobie 🙂 ) aplet wymuluje zjawisko na umownych, niezdefiniowanych jednostkach długości fali i mocy źródła dźwięku. To wystarczy, aby zobaczyć istotę zjawiska.

UWAGA!!!

Aplet wymagający sprzętowo. Może reagować z opóźnieniem.

Jeżeli aplet Ci nie działa, to poniżej umieszczam animację prezentującą zasadę działania tuby:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 1