Jak przebiega proces rekrutacji do szkół i czy coś się zmieniło z powodu koronawirusa?

Jak przebiega proces rekrutacji do szkół i czy coś się zmieniło z powodu koronawirusa?

Artykuł partnera

Jak wiadomo z powodu koronawirusa wprowadzona wiele obostrzeń, a dzieci uczyły się online. Jednak egzaminów nie można było w ten sposób przeprowadzić, dlatego też odbyły się, ale z zachowaniem największych restrykcji sanitarnych. Tutaj pojawiają się też pytania, skoro jest już po egzaminach, to jak wygląda sama rekrutacja i czy coś się zmieniło?

Dwa etapy – nie w tym roku

Co roku każdy proces rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej ma dwa etapy, a więc zasadniczy i uzupełniający. Dzięki temu jeżeli jakiś uczeń nie dostał się do żadnej szkoły to mógł skorzystać z rekrutacji uzupełniającej. Jednak w tym roku tego nie ma. Oczywiście jak można się domyślić przyczyną takiego stanu rzeczy jest epidemia koronawirusa. Jeszcze do niedawna nie wiadomo było czy egzaminy ósmoklasistów będą przeprowadzone, a jeśli tak, to w jakiej formie. Na szczęście się odbyły, jednak poprzez opóźnienia w tym roku nie będzie prowadzona rekrutacja uzupełniająca, co oczywiście nie oznacza, że młody człowiek zostanie bez szkoły. Warto także wiedzieć, że do tej pory terminy rekrutacji były ustalane przez kuratorów oświaty, a więc choć nieznacznie, jednak mogły się on różnić. I znowu w tym roku nastąpiły zmiany spowodowane COVID-19, a mianowicie w roku 2020 cały harmonogram został opracowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ostateczna liczba przyjętych osób zostanie opublikowana 19 sierpnia.

Dodatkowy egzamin nie dla wszystkich

Ósmoklasiści aktualne mogą odrobinę odpocząć, wszak są już po egzaminie na zakończenie szkoły podstawowej. Ale przed nimi jest cały proces rekrutacji, a przed niektórymi dodatkowe egzaminy. Otóż musicie wiedzieć, że uczniowie, którzy chcą dostać się do szkoły, w których wymaga się specjalnych predyspozycji będą mieli jeszcze egzamin sprawdzający. Dotyczy to choćby kandydatów do szkół dwujęzycznych czy sportowych. W pierwszym przypadku czeka ich oczywiście egzamin językowy, z kolei w drugim przypadku ten sprawnościowy. Konkurencja do takich szkół jest duża, dlatego też wybiera się tylko najlepszych.

Zmiany w składaniu wniosków

Do tej pory najpierw składało się wniosek w wersji papierowej, a dopiero w rekrutacji uzupełniającej można było złożyć go w wersji elektronicznej. Jednak obecnie nastały spore zmiany i już pierwszy wniosek można złożyć online. Oczywiście po dostaniu się do danej klasy znowu trzeba było pojawić się ze świadectwem ukończenia szkoły i potwierdzeniem woli. Jednak teraz wszystkie te 3 roki dostępne są w wersji online, dzięki temu nie musicie nawet wychodzić z domu, a wszystko wyślecie pocztą. Oczywiście nie oznacza to, że nie możecie złożyć dokumentów w szkole, jednak z powodu koronawirusa musicie sprawdzić godziny, w których pracuje sekretariat. Zazwyczaj te godziny są krótsze. Swoją drogą pamiętajcie o zabraniu ze sobą maseczki i rękawiczek, bo inaczej możecie nie zostać wpuszczeni do placówki.

Wybór ma znaczenie

Każdy uczeń może składać wniosek o przyjęcie do kilku szkół, ich liczba zależy od samorządu terytorialnego. W każdym wniosku należy wpisać kolejność klas i szkół, którymi jesteście najbardziej zainteresowanie, przez te, którymi jesteście średnio zainteresowani, aż do tych, które stanowią swoistą „deskę ratunkową”. O tym, kto zostanie przyjęty decydować będzie nie kolejność zgłoszeń, ale ilość punktów, która musi być wystarczająca. Pamiętajcie, że nie oznacza to wcale, że możecie się spóźnić z podaniem, nawet podanie wysłane minutę po czasie zostanie odrzucone. Po ogłoszeniu listy zakwalifikowanych trzeba jeszcze potwierdzić swoją wolę chodzenia do danej klasy i również tutaj trzeba przestrzegać terminów. Jeżeli tego nie zrobicie, nie zostaniecie przyjęci. Dopiero po określonym terminie zostanie utworzona lista przyjętych do szkoły ponadpodstawowej.

Choć rekrutacja jest krótsza nie musicie się wcale martwić i stresować, gdyż tak naprawdę wiele się nie zmieniło. Jednak pamiętajcie, aby sprawdzać dokładnie terminy, dzięki temu unikniecie przykrych niespodzianek, bo niestety terminy nie zostaną wydłużone. Jednocześnie jeżeli akurat w czasie rekrutacji będziecie mieć kwarantannę, to także się nie martwcie, wszak wszystkie dokumenty możecie złożyć online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

19 − = 17