Struktura strony - czyli jak stracić użytkownika.
Serwis ze względu na potrzeby stworzenia lekko strawnego portalu ma charakter bloga. Pojawiają się tu klasyczne dla tego gatunku elementy: artykuły, wpisy, może i Wasze komentarze.
Dla chociaż zgrubnego uporządkowania treści przygotowane zostały dwa elementy. Do większości kategorii można dostać się przez górne menu. W przypadku braku możliwości znalezienia wpisu można skorzystać z wyszukiwarki. Dokładamy wszelkich starań, m. in. właściwe otagowanie treści, co powinno Wam drodzy użytkownicy ułatwić korzystanie z serwisu.
Docelowo struktura strony/wpisu sekcji funkcje/kalkulatory/tablice ma się składać z:
- krótkiej informacji o treści wpisu,
- teorii,
- tablic w wersji PDF i edytowalnych XLS/kalkulatorów w wersjach online, arkuszy kalkulacyjnych (niektóre przeznaczone do edycji, inne zablokowane do użytku w ramach konkretnego zadania),
- w niektórych wypadkach instrukcji video z obsługi kalkulatora/instrukcji video stworzenia skryptu js/instrukcji przygotowania arkusza XLS,
- zadań testowych do różnorakiego wykorzystania, np. jako powtórka materiału/pomoc lekcyjna/oprogramowanie na tablice interaktywne,
- odnośników do zadań z danej dziedziny,
- bibliografii/linków zewnętrznych.
Kilka słów o kalkulatorach:
Obecnie dostępny jest ich jeden rodzaj: generujący stronę zadania z odpowiedziami. W opcji Ustawień na stronie dostępna jest możliwość zaokrąglania wyniku (jest ona obecnie testowana i wprowadzana we wszystkich kalkulatorach). Treści wyników jak i same kalkulatory można udostępniać. Pracujemy nad tym, aby Wam maksymalnie ułatwić rozsyłanie treści.
Warunki udostępniania:
- zachowanie autorstwa,
- bez zgody autora NIE WOLNO modyfikować udostępnionego kodu w żadnym zakresie (włączając w to komentarze, reklamy).
Analiza błędów:
Temat który spędza nam sen z oczu. Zarówno błędy logiczne będące wynikiem podania niewłaściwych danych, jak i błędy obliczeniowe, zdarzały się i pewnie będą jeszcze się zdarzać. Rzadziej w kalkulatorach które nie są już młodymi kalkulatorami, częściej w świeżych treściach.
Staramy się przygotowywać jak najbardziej uniwersalne kalkulatory. Ma to swoje plusy, jak i minusy.
Plusem jest to, że za pomocą jednego narzędzia przeliczyć można setki, a nawet tysiące zadań tej samej klasy z rożnymi danymi. Powinno Wam to ułatwić naukę. Nie trzeba już będzie przeszukiwać Internetu, czy pytać po raz setny czy ktoś to rozwiązał. Sam wybierasz zadanie, podajesz dane, a kalkulator krok po kroku poda właściwy wynik.
Minusem niestety jest mnogość danych początkowych. Już podczas wstępnego projektowania kalkulatora staramy się uwzględnić wszystkie możliwe kombinacje, aby uniknąć błędów na etapie generowania wyniku. Nad poprawnością wprowadzonych danych czuwa moduł błędów dostosowany do każdego zadania z osobna. Jednak też jesteśmy ludźmi i nie zawsze jesteśmy w stanie ustalić co tam chcecie wpisać. Wszelkie wychwycone błędy są usuwane, jednak zachęcam do kontaktu, jeżeli sami coś zauważycie.
Redakcja