Tabliczka mnożenia

Tabliczka mnożenia to jedno z pierwszych (a zarazem nielicznych) stricte pamięciowych zagadnień matematyki. Jeśli mama albo nauczyciel męczą Cię, abyś się jej nauczył to mają rację. Szybkie i bezbłędne mnożenie przyda się w wielu aspektach życia, oraz znacznie ułatwi Ci dalsze etapy edukacji.

We wpisie znajduje się zestaw tabliczek mnożenia do 10 - wersja online oraz pdf (wersja do druku) i xls.


 

Tworzenie arkusza kalkulacyjnego z tabliczką mnożenia:

W tym przypadku sprawa jest prosta. Opiera się ona właściwie na jednym elemencie, o którym trzeba pamiętać - adresowanie względne/bezwzględne/mieszane komórek. Jedyne działanie jakie wykonujemy to mnożenie. Punktem początkowym niech będzie, jak w przykładzie, komórka B4. W naszym przykładzie źródłem danych są dwa wektory danych B3-K3 i A4-A13. W nich umieszczamy liczby od 1 do 10. W komórce B4 wstawiamy mnożenie wartości z komórek B3 z A4. Jednak zapis typu B3*B4 po rozciągnięciu go na cały interesujący nas obszar prowadzi do sytuacji:

tabliczka_mnozenia_blad

Co oczywiście nie jest ani poprawnym wynikiem, ani też pożądaną przez nas sytuacją. W tym przypadku należy wykorzystać adresowanie tzw. mieszane (szczegóły w odrębnym artykule). Wykorzystując zapis typu B$3*$A4 blokujemy obszar pobierania danych do dwóch wektorów B3-K3 i A4-A13 przy przeciąganiu formuły z B4 do pozostałych komórek tabeli.


Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozszerzyć zakres mnożnych i mnożników na wyższe wartości. W tym celu został udostępniony arkusz kalkulacyjny bez nałożonej blokady.

Poniżej tabliczka mnożenia rozszerzona do zakresu 25x25.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

3 × = 15