Tabliczka mnożenia

Tabliczka mnożenia to jedno z pierwszych (a zarazem nielicznych) stricte pamięciowych zagadnień matematyki. Jeśli mama albo nauczyciel męczą Cię, abyś się jej nauczył to mają rację. Szybkie i bezbłędne mnożenie przyda się w wielu aspektach życia, oraz znacznie ułatwi Ci dalsze etapy edukacji.

We wpisie znajduje się zestaw tabliczek mnożenia do 10 - wersja online oraz pdf (wersja do druku) i xls.


 

Tworzenie arkusza kalkulacyjnego z tabliczką mnożenia:

W tym przypadku sprawa jest prosta. Opiera się ona właściwie na jednym elemencie, o którym trzeba pamiętać - adresowanie względne/bezwzględne/mieszane komórek. Jedyne działanie jakie wykonujemy to mnożenie. Punktem początkowym niech będzie, jak w przykładzie, komórka B4. W naszym przykładzie źródłem danych są dwa wektory danych B3-K3 i A4-A13. W nich umieszczamy liczby od 1 do 10. W komórce B4 wstawiamy mnożenie wartości z komórek B3 z A4. Jednak zapis typu B3*B4 po rozciągnięciu go na cały interesujący nas obszar prowadzi do sytuacji:

tabliczka_mnozenia_blad

Co oczywiście nie jest ani poprawnym wynikiem, ani też pożądaną przez nas sytuacją. W tym przypadku należy wykorzystać adresowanie tzw. mieszane (szczegóły w odrębnym artykule). Wykorzystując zapis typu B$3*$A4 blokujemy obszar pobierania danych do dwóch wektorów B3-K3 i A4-A13 przy przeciąganiu formuły z B4 do pozostałych komórek tabeli.


Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozszerzyć zakres mnożnych i mnożników na wyższe wartości. W tym celu został udostępniony arkusz kalkulacyjny bez nałożonej blokady.

Poniżej tabliczka mnożenia rozszerzona do zakresu 25x25.

Tabliczka mnożenia
Oceń tą treść

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *